Globalny system pozycjonowania (GPS) to zasilany energią słoneczną system nawigacji satelitarnej składający się z 24 satelitów znajdujących się w odległości 11 000 mil morskich. Departament Obrony USA umieścił te satelity na orbicie dla operacji wojskowych, ale w latach 80. system został udostępniony bez opłat publicznych. Ponieważ system działa w dowolnym miejscu na świecie o każdej porze dnia i w każdych warunkach pogodowych, w branży transportowej jest miejsce na GPS.

Zadania GPS w branży transportowej

Dwa razy dziennie satelity GPS poruszają się na precyzyjnej orbicie i wysyłają sygnały. Odbiorniki GPS pobierają te informacje i obliczają dokładną lokalizację użytkownika przez trójkąt. Mapa elektroniczna pokazuje odbiorcy tę lokalizację w 2D lub 3D w zależności od liczby satelitów widocznych dla odbiorcy. Po określeniu pozycji użytkownika urządzenie może obliczyć odległość do celu, prędkość, namiar, kierunek i inne informacje.

Systemy śledzenia GPS były kluczowe dla rozwoju branży transportu samochodowego. Firmy transportu naziemnego wykorzystują tę technologię do rozwoju swojej działalności. GPS jest wykorzystywany do ciągłego monitorowania lokalizacji pojazdów transportowych, dzięki czemu administratorzy zawsze wiedzą, gdzie jest każdy członek floty. Klienci mogą mieć dostęp do tych informacji, umożliwiając im śledzenie przesyłek.

Bezpieczeństwo GPS i papier alarmowy w branży transportowej

Dzięki dużym inwestycjom we floty i drogim ładunkom na pokładzie bezpieczeństwo jest najwyższym priorytetem dla firm spedycyjnych. Wypadek lub inna awaria może zdarzyć się w dowolnym momencie, a GPS pozwala administratorom szybko ustalić, czy coś jest nie tak podczas transportu. Znajdą pojazd, który znajduje się poza planowanym torem lub zatrzymają się nieprzerwanie, umożliwiając natychmiastową reakcję.

Gdy GPS jest wykorzystywany do śledzenia floty, dane są przesyłane w czasie rzeczywistym. Służby ratownicze wykorzystują również GPS do lokalizowania wypadków samochodowych i innych wypadków drogowych oraz reagowania na nie. Kierowcy mający problemy polegają na tej technologii, aby utrzymać swój ładunek i siebie tak bezpiecznie, jak to możliwe. Szybkie reagowanie na awarie może oznaczać różnicę między pełnym i zagubionym ładunkiem, a co ważniejsze, życiem i śmiercią.

GPS jest bardzo dokładny ze względu na wielokanałową konstrukcję obecnych odbiorników. Ostatni odbiorcy poprawiają dokładność średnio do mniej niż trzech metrów. Sygnały mogą przechodzić przez szkła, tworzywa sztuczne, a chmury i satelity są budowane i uruchamiane w celu zastąpienia istniejących satelitów o żywotności około dziesięciu lat.