Podobnie jak wiele innych branż, w branży motoryzacyjnej zaszły zmiany w trakcie swojego istnienia. Jedna ze zmian dotyczy sposobu wykonania części do produktu końcowego. Kiedyś wiele części było wykonywanych przez maszyny, które były bardziej kontrolowane przez ludzi, ale obecnie wiele maszyn jest sterowanych komputerowo, aby zapewnić wyższy poziom dokładności.

Obróbka skrawaniem nie zawsze jest stosowana do produkcji części karoserii, ale jest niezbędna w przypadku wielu krytycznych elementów związanych z eksploatacją pojazdów. Na przykład frezarki są często używane do produkcji elementów, takich jak skrzynie biegów i bloki silnika. Oto kilka specyficznych zastosowań frezarek w przemyśle motoryzacyjnym.

Niektóre części, które trafiają do pojazdu, są mechaniczne za pomocą narzędzia tnącego. Ten typ narzędzia usuwa małe fragmenty metalu z części, która pracowała nad doprowadzeniem jej do określonego rozmiaru. Mogą również pomóc w kształtowaniu części i wykańczaniu powierzchni, tak aby produkt końcowy miał określony rozmiar. Pozwala to na dokładne dopasowanie części do siebie, przedłużając żywotność pojazdu, unikając zużycia.

Wiele części pojazdu jest synchronizowanych jednocześnie. Jest to również kolejny przypadek, w którym obrabiarki będą używane do zapewnienia dokładnego produktu wykończeniowego. Otwory są wytaczane, wykończone i gwintowane, aby to umożliwić.

Jak wspomniano wcześniej, wiele frezarek używanych obecnie w przemyśle samochodowym jest sterowanych przez komputer. Ten rodzaj obróbki CNC zapewnia dokładniejszy produkt wykończeniowy. Pod tym względem dokładność pozwala na produkcję sprzętu o wysokiej wydajności w porównaniu z tym, co produkowano na początku XX wieku. Obecnie eksploatowane maszyny sterowane są za pomocą oprogramowania komputerowego, co pozwala na precyzyjne przemieszczanie się wewnątrz maszyn. Chociaż istnieją pewne niewielkie odchylenia od rzeczywistej ścieżki w porównaniu z zaprogramowaną ścieżką, znane jako błąd konturu, są one minimalne.

Jednym z czynników często branych pod uwagę w tej branży jest koszt maszyn używanych do budowy części pojazdów. Utrzymanie niskich kosztów produkcji pomoże utrzymać niższe ceny dla konsumentów. W tej i wielu innych branżach konieczne jest jednak wyprodukowanie elementu o wysokiej jakości. Chociaż używanie używanych frezarek jest powszechne, konieczne jest dokładne sprawdzenie dokładności tych maszyn. Na szczęście wiele maszyn stosowanych w przemyśle motoryzacyjnym dobrze o nie dba, więc można się spodziewać długiej żywotności.

Wraz z ciągłymi zmianami technologii sposób, w jaki przemysł motoryzacyjny wytwarza produkty końcowe, zmieni się wraz z nią. Dziś frezarki CNC są wykorzystywane w wielu gałęziach przemysłu motoryzacyjnego do produkcji precyzyjnych części używanych w naszych pojazdach.