Fotografia

Na co zwrócić uwagę wybierając fotografa ślubnego?

By 2 stycznia 2019 No Comments

Fotograf ślubny

Wybór fotografa na swój własny ślub to decyzja ważna, trudna i odpowiedzialna. W końcu zdjęcia będą naszą pamiątką ślubną i warto zadbać, by jak najpiękniej odzwierciedlały ten cudowny dzień. By więc nieco ułatwić Wam wybór spróbujemy wskazać kilka elementów, na które warto zwrócić uwagę wybierając fotografa ślubnego.

Przede wszystkim, kompetencje

Nie każdy, kto robi zdjęcia, jest fotografem. Tej żelaznej zasady trzymajcie się cały czas i nie dajcie się namówić na zatrudnienie kogoś, kto z fotografią ślubną ma niewiele wspólnego. Pamiętajmy też, że fotografia to pojęcie niezwykle szerokie. To, że ktoś jest mistrzem fotografowania krajobrazu lub portretów, nie znaczy jeszcze, że potrafi to samo zrobić ze ślubem.

Przed podjęciem decyzji dokładnie przestudiujcie też portfolio osoby, którą chcecie zatrudnić. Praktycznie każdy fotograf udostępnia swoje prace na stronie internetowej lub w swojej pracowni. Koniecznie zapoznajcie się z jego dokonaniami i nie bójcie się zadawać pytań. Ostatecznie sami oceńcie, czy przedstawione Wam propozycje do Was przemawiają, czy może jednak nie. Pamiętajcie: to ma być Wasz dzień i to Wam musi odpowiadać styl i warsztat fotografa. Nie każdemu będzie podobało się to samo, niektórzy z Was będą oczekiwali czegoś klasycznego, inni czegoś oryginalniejszego. Nie ma tutaj żadnej uniwersalnej porady: najzwyczajniej w świecie zdjęcia  muszą czymś Was ująć. Zdecydujcie zgodnie z Waszym poczuciem estetyki i dobrego smaku, a na pewno nie  będziecie żałowali wyboru. Nie podejmujcie również decyzji od razu, pod wpływem impulsu. Może warto rozszerzyć poszukiwania i rozejrzeć się jeszcze nieco dalej? Fotografowie rzadko kiedy przywiązani są tylko do swojego miejsca zamieszkania i na rozsądnych warunkach z pewnością zgodzą się dojechać w nieco odleglejsze zakątki.

Podstawowa cecha fotografa ślubnego? Kontaktowość!

Fotograf ślubny musi być miły, kontaktowy i budzić zaufanie. Basta! Jest to człowiek, przy którym zarówno Wy, jak i Wasi goście musicie czuć się w pełni swobodnie i komfortowo. Bez tego zdjęcia nigdy nie wyjdą w pełni naturalnie i tak urokliwie, jak powinny. Wszyscy muszą chcieć się na niego otworzyć, słuchać jego rad i pomysłów. Przed obiektywem nikt nie może czuć się skrępowany i zawstydzony. Jeżeli więc macie poczucie, że człowiek, którego chcecie zatrudnić wydaje się nieco wycofany i zamknięty, zastanówcie się jeszcze raz, czy aby na pewno chcecie go na Waszym ślubie. Wprawdzie może kiedy już trzyma w dłoni aparat wychodzi z niego fotograficzny demon, ale lepiej nie przekonywać się o tym w dniu uroczystości.

Dwóch fotografów? Czemu nie

Są fotografowie, którzy specjalizują się w fotografowaniu imprez – w tym ślubów. Są natomiast kiepscy w robieniu klasycznych sesji, czy to plenerowych czy studyjnych. Często jest też zupełnie na odwrót. Wbrew pozorom wcale niełatwo znaleźć osobę, która dobrze sobie radzi z tymi dwoma rodzajami fotografii.

Jeśli zależy Wam na pięknej sesji plenerowej lub studyjnej, być może warto rozważyć zatrudnienie drugiego fotografa. Jest to dość powszechna praktyka, której nie należy się dziwić. Jeśli zależy Wam na tym, by Wasza sesja ślubna wyszła nieskazitelnie, za jej wykonanie musi odpowiadać właściwy fachowiec. Zdjęcia „pozowane” nabierają zupełnie innego charakteru niż typowa foto-relacja ślubna i z pewnością warto się na nią zdecydować. Jest bardzo osobista, dostarczy Młodej Parze dużej przyjemności, a wykonana na odpowiednim poziomie może nieść niemałe walory artystyczne. Warunkiem jest tylko dobór fotografa o dużych umiejętnościach w tym konkretnym zakresie.

Sprawy czysto organizacyjne są niemniej ważne

Nie zapomnijcie tylko o bardziej podstawowych sprawach związanych z zatrudnieniem fotografa. Pomijamy kwestię dogadania ceny usługi i ewentualnych kosztów dojazdu – każdy winien wydać tyle, ile uzna za stosowne. Pamiętajcie tylko o jednym: w przypadku rzemieślników cena nie zawsze przekłada się na jakość. To, że ktoś wysoko ceni swój czas, nie oznacza jeszcze, że jest tej ceny warty. Oceńcie to jednak indywidualnie.

Polecamy też zorientować się – oczywiście posiłkując się Internetem – jakie opinie ma dany fachowiec. Czy aby na pewno nie ma problemów z punktualnością, czy w umówionym terminie przekazał fotografie, czy nie próbował z czasem windować ceny, itp. Na takie, nawet pozornie mniej istotne aspekty, też zdecydowanie należy zwrócić uwagę. Być może unikniemy dzięki temu przykrej niespodzianki.

Oczywiście ślub składa się z ogromnej ilości elementów, które trzeba ze sobą dograć. Polecamy jednak nie bagatelizować wyboru fotografa i włożyć w to dużo serca. Pamiętajcie: jego praca będzie Waszą pamiątką na całe życie. Postarajcie się, by Wasze ślubne zdjęcia były równie piękne, co ten jedyny, wymarzony dzień.

Leave a Reply